Pokaż listę

Mieszkanie na wynajem – jak kupić, aby zyskać?

gratka.pl

Średnio aż o 12 proc. w stosunku do ubiegłego roku wzrosły średnie ceny wynajmu mieszkań w największych polskich miastach. Właściciele lokali o powierzchni do 40 m kw. przeciętnie mogą liczyć na comiesięczne wpływy z najmu w granicach 1200-1800 zł. Kupno nieruchomości z myślą o inwestycji jest nadal bardzo popularnym sposobem lokowania kapitału. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, na co zwrócić uwagę, planując taką inwestycję, by okazała się w pełni korzystna.

Dla wielu Polaków posiadanie lokalu z możliwością jego wynajęcia wydaje się kuszącą możliwością. Dlatego nawet nie dysponując pełną kwotą, która pozwalałaby na sfinalizowanie zakupu, część z nas decyduje się na wsparcie finansowe oferowane przez banki. Co prawda, mamy tym samym zobowiązanie na długie lata, jednak uzyskując comiesięczne wpływy od wynajmujących, możemy je przeznaczać na spłatę raty.

Należy jednak pamiętać, by wcześniej zadbać o wymagany wkład własny oraz upewnić się, że nasza zdolność kredytowa pozwala na pożyczenie takiej kwoty, jaka jest nam potrzebna. – Od pewnego czasu banki ograniczają dostępność kredytów hipotecznych. W ciągu roku zdolność kredytowa rodziny z dochodem na poziomie 5 000 zł spadła o ponad 100 tys. zł. – wyjaśnia Jarosław Sadowski, ekspert ZFDF, Expander. – Osoby planujące zakup nieruchomości o powierzchni 45 m kw. muszą liczyć się z wydatkiem rzędu od ok. 140 tys. do 320 tys. zł zależnie od lokalizacji. Oznacza to, że przy wymaganym wkładzie własnym na poziomie 10%, potencjalni nabywcy powinni mieć oszczędności co najmniej od 14 tys. do 32 tys. zł – dodaje ekspert.

Więcej w serwisie gratka.pl

gratka.pl
Tagi: Inwestycje
Pokaż listę
Facebook