Pokaż listę

Ile trzeba dziś czekać na mieszkanie od dewelopera?

Włodzimierz Wielogórski

Jak donosi Piotr Ceregra z serwisu Next, coraz trudniej znaleźć nabywcom mieszkanie deweloperskie w inwestycji już zrealizowanej. Wg raportu, na którym został oparty artykuł, w Warszawie tylko ok. 10% mieszkań to mieszkania gotowe. Są to jednak lokale, które z jakiegoś powodu nie znalazły nabywców w poprzednich etapach sprzedaży: a więc o najsłabszych, nietypowych rozkładach lub po prostu najdroższe.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z mieszkaniami, których termin realizacji to końcówka 2016 roku. W Warszawie takie lokale stanowią 30% oferty stołecznego rynku, jednak trudno tu liczyć na mieszkania 1-, 2-pokojowe. Tego typu nieruchomości stanowią ewidentne wyjątki.

Najbardziej typowym terminem oddania do użytku mieszkań znajdujących się dziś w ofercie to 2017 rok. Takie mieszkania stanowią około połowy dzisiejszego warszawskiego rynku nieruchomości deweloperskich. Ze względu jednak na szybkość sprzedaży coraz częściej można już spotkać inwestycje z terminem realizacji na pierwszą połowę 2018 roku. Takie inwestycję mają swoje ewidentne plusy, takie jak największy wybór mieszkań (szczególnie najbardziej popularnych 2-pokojowych), odpowiedni upust cenowy za czas oczekiwania czy czasem specjalne warunki płatności dla pierwszych klientów danej inwestycji mieszkaniowej. Tak odległy termin realizacji to dodatkowo pewność klienta, że inwestycja objęta jest w całości Ustawą Deweloperską, czyli m.in. obowiązkiem prowadzenia przez dewelopera bankowego rachunku powierniczego, będącego ustawowym gwarantem bezpieczeństwa wpłacanych przez klienta środków na zakup mieszkania.

Włodzimierz Wielogórski | Doradca ds. nieruchomości | tel. 501 016 159

Źródło danych: next.gazeta.pl

Włodzimierz Wielogórski
Pokaż listę
Facebook